این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد تایم سیتی کاملا محفوظ می باشد

آیا استفاده از قاب برای گوشی ضرر دارد؟

phone-shield

آیا استفاده از قاب برای گوشی ضرر دارد؟

اگر سری به بازارهای موبایل بزنید، حتماً شاهد فروشگاه‌های تجهیزات جانبی خواهید بود که انواع گارد گوشی موبایل و قاب ارائه می‌دهند. قاب‌ها در انواع رنگ‌ها و طرح‌های مختلف به بازار عرضه می‌شوند. هر قاب ظاهر متفاوتی دارد و از مواد مختلفی ساخته‌شده‌اند. تصور اکثر ما بر این است که قاب به‌خوبی از گوشی موبایل محافظت می‌کند؛ اما آیا واقعاً این‌طور است؟ یا اینکه قاب می‌تواند برای گوشی مضر باشد؟ در این مقاله قصد داریم درباره سود و زیان استفاده از قاب برای انواع گوشی با هم صحبت کنیم. به‌این‌ترتیب می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا قاب واقعاً محافظ سلامت گوشی شماست یا اینکه به آن آسیب وارد می‌کند. با ما همراه باشید تا همه‌چیز را در این رابطه بدانید.

 

آیا قاب گوشی باعث داغ شدن و آسیب رسیدن به قطعات گوشی می‌شود؟

خب در حقیقت باید گفت که گوشی ها معمولاً همانند کامپیوترها داغ نمی‌شوند. درعین‌حال اگر مقالات مختلف را درباره گرمای گوشی بررسی کنید، متوجه می‌شوید که توصیه می‌کنند هنگام شارژ شدن گوشی، با آن کار نکنید. اگر چند باری این کار را انجام داده باشید، یعنی حین شارژ شدن گوشی با آن کارکنید، متوجه گرمای پشت گوشی خواهید شد. این گرما در هنگام شارژ یا مواقعی که بازی یا برنامه سنگینی را اجرا می‌کنید، بسیار محسوس خواهد بود. حال سؤال اینجاست که آیا این گرما می‌تواند به قطعات آسیب بزند؟

متأسفانه پاسخ مثبت است. یعنی حرارت ناشی از شارژ یا انجام بازی‌های سنگین با گوشی، می‌تواند طول عمر قطعات سخت‌افزاری گوشی را کاهش دهد. این موضوع مخصوصاً درباره باتری موبایل و همچنین پردازنده بسیار نمود پیدا می‌کند. برای جلوگیری از این موضوع، شرکت‌های تولیدکننده، راه‌کارهای مختلفی را در نظر گرفته‌اند. آن‌ها از سیستم خنک‌کننده داخل گوشی استفاده می‌کنند. یا حتی از مواد خاصی به‌عنوان پوشش پشت گوشی استفاده می‌کنند تا تبادل حرارتی با محیط افزایش پیدا کند.

این در حالی است که ما با قرار‌دادن یک قاب پشت گوشی، تمام مهندسی برندهای تولیدکننده موبایل را زیر سؤال می‌برم و عملاً نابود می‌کنیم. کاورهای موبایل معمولاً از مواد بسیار باکیفیت تولید نمی‌شوند، به همین خاطر ضریب تبادل حرارتی مناسبی ندارند. همین موضوع باعث می‌شود تا گرما داخل کاور بماند و دوباره به داخل گوشی بازگردد. به همین خاطر باعث دوچندان شدن حرارت و درنتیجه کاهش عمر قطعات سخت‌افزاری گوشی موبایل می‌شود.

راه‌حل: انواع گارد گوشی موبایل با مواد مختلفی ساخته می‌شوند. برخی آن‌ها پلاستیکی و برخی دیگر سیلیکونی یا از مواد دیگر هستند. بهتر است از انواع قاب گوشی سیلیکونی استفاده کنید. قاب‌های سیلیکونی، تبادل حرارتی بهتری در مقایسه با قاب‌های ساده پلاستیکی دارند. همچنین باید در نظر داشته باشید که ترجیحاً هنگام شارژ موبایل یا اجرای بازی‌های سنگین، قاب گوشی خود را دربیاورید. اجازه دهید تا کمی گوشی شما هم‌نفس بکشد.

شاید از خودتان بپرسید که به چه بازی‌ای سنگین گفته می‌شود؟ عمدتاً بازی‌هایی که همانند پابجی یا کال آف دیوتی داری دیتا اضافه هستند، بازی سنگین گفته می‌شود. این بازی‌ها توان بسیاری از پردازنده مرکزی می‌گیرند. به همین خاطر باعث داغ شدن گوشی می‌شوند. اگر قصد اجرای چنین بازی‌هایی را دارید، حتماً قاب گوشی خود را خارج کنید.

خرید گوشی یکی از مهم‌ترین مواردی‌ست که باید از همان ابتدا هزینه‌ای جداگانه برای وسایل جانبی آن در نظر داشته باشید، مثلا داشتن قاب و کیف گوشی مناسب از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مواردی‌ست که نباید خرید آن را پشت گوش بیندازید.

قاب‌های 360 درجه یا قاب‌های دارای پاور بانک

وقتی‌که قصد خرید انواع گارد گوشی موبایل را داشته باشید، حتماً وسوسه می‌شوید که قاب‌های دارای پاوربانک را تهیه کنید. این قاب‌ها یک پاوربانک همراه هم هستند. در حقیقت قاب‌های دارای پاوربانک علاوه بر قیمت گرانی که دارند، برای گوشی بسیار مضر هستند. در حقیقت باعث گرم شدن دوچندان گوشی و درنتیجه آسیب رساندن به آن می‌شوند. در ضمن گاهی ممکن است حین خرید انواع گارد گوشی موبایل، فروشنده به شما توصیه کند که از قاب‌های 360 درجه استفاده کنید. این قاب‌ها به‌صورت کامل تمامی بخش‌های گوشی شما را پوشش می‌دهند. شاید در اصل با خودتان بگویید که این قاب‌ها برای حفاظت 100 درصدی از گوشی موبایل مناسب هستند؛ اما در حقیقت به‌صورت کامل جلوی تبادل حرارتی را می‌گیرند. همین موضوع باعث می‌شود تا گوشی شما حرارت بیشتری داشته باشد و آسیب ببیند.

کاهش آنتن دهی

 

cell phone

 

شاید این موضوع برای شما عجیب باشد؛ اما برخی قاب‌های گوشی، باعث کاهش آنتن‌دهی می‌شوند. در حقیقت در انواع این گاردها، از مواد خاصی استفاده‌ شده است. این مواد باعث دریافت سیگنال مخابراتی توسط آنتن موبایل می‌شود. به همین خاطر کیفیت تماس‌های شما تا حدی کاهش پیدا می‌کند. حتی مشاهده‌شده است که استفاده از کاور، باعث کاهش سرعت اینترنت گوشی موبایل نیز شود. پس درصورتی‌که گوشی شما آنتن‌دهی مناسبی ندارد، یک‌بار کاور آن را دربیاورید و مجدد امتحان کنید. اگر آنتن‌دهی آن بهبود پیدا کرد، متوجه می‌شوید که مشکل از کاور گوشی است.

آلودگی انواع گارد گوشی موبایل

جالب است بدانید که به‌تازگی یکی از نشریه‌های آلمانی با همکاری مستقیم سازمان جهانی بهداشت، تحقیقات خاصی را انجام دادند. در این تحقیقات نشان داده شد که آلودگی و باکتری روی کاور گوشی‌های موبایل هوشمند، تا چندین برابر بیشتر از باکتری‌های داخل سرویس‌های بهداشتی عمومی هستند! در حقیقت این کاورها باعث ضعف در سیستم ایمنی بدنی می‌شوند و بیماری‌های بسیاری را به وجود می‌آورند. شاید با خودتان بگویید که اگر کاور نباشد، خب خود گوشی آلوده می‌شود. در حقیقت باید بدانید که در ساخت گوشی‌های موبایل باکیفیت، از موادی استفاده می‌کنند که حداقل آلودگی را به خود بگیرد. پس درصورتی‌که از کاور گوشی موبایل استفاده می‌کنید، بهتر است نکات بهداشتی را رعایت کنید.

جایگذاری نامناسب پورت‌ها

هر گوشی دارای چند پورت است. برخی بخش‌های قاب نیز باید به‌صورت منعطف طراحی شوند تا بتوانید از دکمه‌های زیر آن‌ها استفاده کنید. برای مثال در انواع گوشی، جای شارژ، جای اتصال هندزفری، جای اسپیکر، جای دکمه پاور، جای دکمه تنظیم صدا و ... باید باز باشد. این در حالی است که برخی تولیدکنندگان انواع گارد گوشی موبایل به این موضوع دقت ندارند. همین موضوع ساده باعث می‌شود تا گاهی پورت شارژ به‌خوبی داخل شیار مخصوص قرار نگیرد و به‌مرورزمان باعث آسیب رسیدن به آن شود.

جا انداختن کاور روی گوشی موبایل

گاهی ما برای آنکه از رنگ و ظاهر گوشی موبایلمان محافظت شود، از انواع قاب گوشی استفاده می‌کنیم. بعد از ماه‌ها به‌صورت اتفاقی قاب را از جای خود درمی‌آوریم و با تعجب می‌بینیم که خود قاب روی گوشی جا انداخته و رنگ آن آسیب‌دیده است. حتی گاهی اوقات وقتی‌که کمی گردوخاک داخل قاب برود، همین گردوخاک باعث ایجاد خط‌وخش روی بدنه گوشی می‌شود. این موضوع درباره تمام قاب‌های گوشی صادق نیست. در حقیقت اگر از قاب‌های باکیفیت گوشی و قاب‌های اورجینال استفاده کنید، دیگر لازم نیست که نگران این موضوع باشید. این قاب‌ها دارای مواد خاص و باکیفیت هستند و اجازه نمی‌دهند تا روی بدنه گوشی جا بیفتد.

بالاخره استفاده از قاب گوشی توصیه می‌شود یا نه؟

 

cell phone shields

 

خب در بخش‌های قبلی به‌صورت کامل معایب استفاده از انواع گارد گوشی موبایل را بررسی کردیم. همان‌طور که گفتیم، این قاب‌ها می‌توانند تبادل حرارتی گوشی موبایل با محیط را به‌صورت کامل مختل کنند. همچنین ممکن است روی گوشی جا بیندازند یا باعث کاهش آنتن‌دهی شوند. حتی ممکن است استفاده از پورت‌ها و دکمه‌های گوشی برای ما سخت‌تر کنند. بااین‌حال شاید همه ما به‌خاطر قیمت بالای گوشی‌های موبایل ترجیح می‌دهیم که از قاب‌ برای گوشی خود استفاده کنیم.

یک قاب گوشی می‌تواند زیبایی خاصی به گوشی موبایل ما دهد. اگر ظاهر گوشی دلتان را بزند، با تغییر کاور آن، ظاهر گوشی به‌صورت کامل تغییر می‌کند. همچنین شاید بارها شده که به‌خاطر کاور گوشی، احتمال سر خوردن گوشی از دستتان کاهش پیداکرده باشد. یا اینکه ناگهان گوشی از دستتان به زمین برخورد کرده باشد و به‌خاطر وجود کاور، آسیبی ندیده است. همه این‌ها باعث می‌شوند تا ما هم ترجیح دهیم که از قاب برای گوشی خود استفاده کنیم؛ اما خب ضررهایی که درباره آن صحبت کردیم را چه‌کار باید بکنیم؟ اگر قصد استفاده از کاور گوشی را دارید، حتماً مواردی که در ادامه به شما نشان می‌دهیم، رعایت کنید.

  1.  حتماً قاب گوشی برند تهیه کنید

به‌هیچ‌وجه به دنبال قاب‌های گوشی ارزان‌قیمت نروید. برندهای معروف تولیدکننده تجهیزات جانبی موبایل، انواع قاب گوشی با کیفیت بسیار عالی تولید می‌کنند. این قاب‌ها دارای قالب مناسبی هستند. به‌این‌ترتیب جای پورت در آن‌ها به‌خوبی ایجادشده است. همچنین نرخ تبادل حرارتی مناسب و درعین‌حال محافظت عالی دارند. در ضمن روی گوشی هم جا نمی‌اندازند. پس حتماً قاب برند شناخته شده بخرید.

  1.  موقع شارژ و بازی، کاور را خارج کنید

وقتی‌که در خانه هستید و خطری گوشی شما را تهدید نمی‌کند، بهتر است حتماً هنگام شارژ و بازی، کاور گوشی خود را خارج کنید. به‌این‌ترتیب گوشی بیش از اندازه داغ نمی‌شود.

  1.  کاور سیلیکونی تهیه کنید

کاورهای سیلیکونی از انواع کاورهای پلاستیکی به‌مراتب بهتر هستند. بهتر است کاورهای نرم و سیلیکونی را تهیه کنید. این کاورها تبادل حرارتی مناسبی دارند و درعین‌حال از ضربه به گوشی محافظت می‌کنند.

  1.  از کاورهای پاوربانک استفاده نکنید

برخی کاورها دارای پاوربانک هستند. بهتر است به‌هیچ‌وجه از این نوع کاور استفاده نکنید. این نوع کاورها کمی از کاورهای پلاستیکی گران‌تر هستند؛ اما کیفیت به‌مراتب بهتری دارند.

 

 


نظرات

captcha Refresh
مشاهده نظرات (0)